poniedziałek, 14 marca 2022

Wdzięczność, jak dziękować. Jak napisać podziękowanie.

Podziękowania



Od wielu lat praktykuję wdzięczność. Polega to nie tylko na pisaniu dziennika wdzięczności itd.. A również na podarowaniu podziękowań osobom, które na co dzień wspomagają mnie w życiu, lub zrobiły dla nas coś miłego. Można podarować podziękowanie za odwiedziny, miły wspólny wieczór. Podziękowanie trzeba podarować w przeciągu tygodnia od sytuacji za którą jesteśmy wdzięczni. Ja np. podarowuję kartki wdzięczności na święta. Podarowuje je Paniom ekspedientkom z moich ulubionych sklepów, bibliotekarką itp.. 


Jak napisać podziękowanie


Na początek zwróć uwagę aby kartka była elegancka, możesz kupić gotową papeterię. Napisz sobie podziękowania na brudno. Sprawdź błędy ortograficzne i interpunkcję. Następnie przepisz na kartkę.  Zadbaj o znaczek, żeby jego wartość była zgodna z taryfą poczty. Pisz od serca. Każdy z nas uwielbia dostawać listy, kartki. Przynajmniej ja bardzo lubię. Zwłaszcza takie z podziękowaniem, albo życzeniami urodzinowymi, świątecznymi. 


Treść podziękowania

Zacznij od przywitania się.  Czy będzie to formalna forma czy nie formalna, zależy od tego jaka zażyłość łączy Cię z osobom do której piszesz, czy jest to podziękowanie za np. prezent dla cioci Kasi, czy za spotkanie biznesowe z Panem Kowalskim. Jeżeli jest to forma nieformalna to użyj imienia adresata, a jeżeli formalna to zwróć się per Pani, Pan i podaj nazwisko danej osoby. 

  • Witaj Kasiu !
  • Drogi wujku Juzku. 
  • Szanowny Panie Kowalski.

Następnie przejdź do konkretu. Tak podziękowanie to nie list. Napisz za co dziękujesz, jak się z tym czujesz. Opisz ile radości Ci sprawiła dana rzecz za którą jesteś wdzięczna. A jeżeli nie sprawiło Ci to radości to napisz, że doceniasz ich gest itd..  Podziękuj za czas, gest, prezent itd..

  • Dziękuję Ci Moniko za poświęcony mi czas.
  • Twój prezent sprawił mi ogromną radość.
  • Dziękuje za Twój hojny gest.

Dodaj zawsze dlaczego jesteś wdzięczny za daną rzecz, w czym Ci pomógł podarek, jak go wykorzystujesz, wykorzystasz. To sprawi przyjemność odbiorcy. Każdemu z nas jest miło gdy dowiaduje się, że jego praca, czas, pieniądze przyczyniły się do konkretnej rzeczy, do dobra. 

  • Dziękuję Ci Moniko za poświęcony czas, dzięki Tobie zrozumiałam że jest wartościowym człowiekiem. 
  • Twój prezent sprawił mi ogromną radość, wykorzystuje go codziennie do treningu.
  • Dziękuję Ci za Twój hojny gest ,dzięki niemu mogę spełnić swoje marzenie o kupieniu kursu dotyczącego produktywności. 

Tuż pod koniec możesz zaznaczyć, że nie możesz się doczekać kolejnego spotkania. Zaznacz danej osobie, że jest dla Ciebie ważna. Każdy z nas chcę mieć znaczenie i być docenianym nie tylko za to co oferuję ale w szczególności za to że jest.

  • Moniko nie mogę się doczekać kolejnego spotkania na naszym babskim wieczorze.
  • Wujku z niecierpliwością oczekuję Twoich kolejnych odwiedzin.
  • Panie Kowalski już się nie mogę doczekać aż Pana odwiedzę.

Na sam koniec powtórz podziękowania, zaznaczając za jaką okazję jesteś wdzięczny. 

  • Dziękuję Ciociu że pamiętasz o moich urodzinach.
  • Dziękuję Moniko ża zawsze mogę na Ciebie liczyć.
  • Dziękuję Panie Kowalski za docenienie mnie.
 
Podpis musi być odpowiedni do zarzyłości jakie łączą nas z adresatem.

Serdecznie pozdrawiam.
Z miłością Basia.

Kto może być adresatem naszych podziękowań ? 

Napisałabym, że każda osoba, która zrobiła dla nas coś miłego. Ciocia uszyła Ci szalik, Pani w sklepie zawsze miło Cię obsługuję, bibliotekarka zostawia Ci najlepsze książki. Jak widzisz powodów za które możesz być wdzięczna jest wiele. Oczywiście są takie rzeczy za które wypada podziękować, są to np. prezenty ślubne, obecność na ślubie, prezenty urodzinowe, prezenty z baby shower, prezenty z okazji chrztu itd..


Podsumowanie

Podziękowania w Polsce, nie są jakieś modne.  Bardzo żałuje z tego powodu, bo jest to coś naprawdę miłego. Coraz częściej jednak spotykam się z tym, że ludzie dziękują, robią to czasem smsem, mailem, lub postem na facebooku. Ja sama mam sentyment do podziękowań papierowych. Pewnie wynika to z mojego hobby jakim jest cardmaking. Uwielbiam robić kartki z podziękowaniami, sprawia mi przyjemność kiedy powoduje u kogoś uśmiech. A otrzymanie podziękowań sprawia radość osobie obdarowanej. Tego jestem pewna.

p.s A Ty wysyłasz podziękowanie osobie, która zrobiła dla Ciebie coś dobrego ? Co sądzisz o zwyczaju wysyłania podziękowań ? Czy wybrałabyś formę elektryczną czy papierową do takich podziękowań ? W jakiej formie sama byś chciała dostać podziękowanie ? Dostałaś już kiedyś podziękowanie ?

Pozdrawiam
Aneta




1 komentarz:

  1. Fajny, praktyczny wpis. Takie słowa: jak dziękuję czy przepraszam przechodzą wielu ciężko przez gardło :D

    OdpowiedzUsuń